Home / Dövme Modelleri / Floransa'dan Tattoo City'ye Mary Joy Scott

Floransa'dan Tattoo City'ye Mary Joy Scott

San Francisco ve Floransa'yı, karşıt kültürleri olan iki şehri kapsayan, sanatta etkileyici bir arka plan: Amerikan şehri, öncü havacı, etkileyici havasıyla tanınırken, İtalyan kentinin kökleri geleneğe ve zengin bir sanat tarihine sahiptir.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Bu nasıl Mary Joy Scott tuvalden cilde değişen sanatını geliştirmeye başladı. Ve dövme sanatı hakkında konuşmak için, dövme yapmanın gerçek dünyasına gittik: Mary Joy'un yıllardır çalıştığı Tattoo City, Ed Hardy Bu röportajda bize anlattığı gibi hayatını değiştiren.

Margherita B. tarafından yapılan röportajın aslı yayınlandı. Dövme Hayatı (Eylül / Ekim sayısı).

Merhaba Mary Joy ve Tattoo Life'a hoş geldiniz! Geçmişinize hayran kaldım: San Francisco'dan ayrıldı ve Floransa'daki sanat çalışmalarına devam edebilmek için İtalya'nın Floransa kentine gittiniz. Neden bu kararı verdin?
Bir yıl Floransa'da okumaya karar verdiğimde San Francisco Eyalet Üniversitesi'nde resim ve çizim okuyordum. Klasik yağlı boya ve figür çizimini incelemek istedim. Ayrıca İtalya'daki zengin sanatsal kültür ve tarihe yakın olmak istedim. Okulumdan geçen bir program, Floransa'daki Accademia di Belle Arti'de bir yıl eğitim görmemi sağladı. İtalya'da, öğrenci kimliğimin izin verdiği çok çeşitli müzelere erişebildiğim için çok şanslıydım, Uffizi'deki Gabinetto dei Disegni e delle Stampe gibi yerler ve eski ustaların orijinal çizimlerini yapabilecekler. Floransa'da sanat eğitimi görmüş olduğum için çok şanslıyım.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Çalışmalarınız sırasında ne okudunuz ve ne öğrendiniz?
Resim ve çizim okudum, aynı zamanda felsefe ve klasiklikte de küçük olmak istedim. Ünlü fotogerçekçi ressam Robert Bechete de dahil olmak üzere harika profesörlerle resim okudum. Çeşitli baskı kursları aldım, klasik baskı ve Avrupa tahta baskı tekniklerini öğrendim. Hermetizm, Mısır çalışmaları ve okültizm, resim dışında bir ana çalışma alanımdı. Ayrıca, bir süre İsviçre'de yaşadığım ve daha sonra İtalya'da çalıştığım için çoğunlukla Almanca ve İtalyanca olmak üzere birçok dil kursu aldım.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Kendini hemen dövmeye adadın mı? Eğer değilse nasıl başladınız?
Üniversiteden mezun olduktan sonra kendimi dövme yapmaya adadım. O zamanlar çok döviliyordum ve dövme kültüründen çok etkilenmiştim. San Francisco'nun Mission Bölgesi'ndeki Hold Fast adlı dövmeyle bağlantılı bir sanat galerisi için küratör olarak gönüllü oldum. Galeri aracılığıyla tanıştım Ed Hardy, efsanevi dövmeci, sanatçı ve yayıncı ve CW Eldridge, dövmeci ve dünyaca ünlü dövme tarihçisi. Bu iki adam dövme kariyerimde bana çok yardımcı oldu ve onlara minnettarım. Sanat şovundan hemen sonra Ed tarafından dövme yaptırdım ve sanat eserimin bir kısmını görmek istedi.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Birkaç ay sonra arayıp asistan olarak çalışmak isteyip istemediğimi sordu. Bunu bir yıl boyunca yaptım ve sonra nasıl dövmeyi öğrenmek isteyip istemediğimi sordu. Tabii ki şansı atladım. “Tamam, bir çizim hazırla ve Pazar günü kendini dövme yapacaksın” dedi. Çarşamba oldu! Bu yüzden her şey çok çabuk oldu. Ed genel halktan serbest bırakılmaya hazır olduğumu hissedene kadar bedavaya dövmeler yaptım. Başlangıçta, yaptığım her dövmeyi gösterdim ve beni çok eleştirdi.

Ayrıca son derece destek vericiydi ve iyi bir dövmeci olmak için mümkün olduğunca çok çalışmak istememi sağladı.

Siz bir dövme koleksiyoncusu kendinizsiniz: koleksiyonunuzu nasıl geliştirdiniz ve cildinizi dövmeyi kim seçtiniz?
Sektördeki en sevdiğim insanların bazılarından dövmeler var. Büyük parçalar ve bir tane dövmeli dövmeler arasında geçiş yaptım. Bana bir arkadaşım ve akıl hocamı yapan Kahlil Rintye'den bir arka parçam ve bir kaç parçam daha var. Ed Hardy'den bir ejderha ve bir kaplan var. Doug Hardy, Chriss Dettmer tarafından dövüldüm. Claudia de SabeLindsey Carmichael, JondixLakra, Lyle TuttleChris Conn ve Thom deVita birkaç isim.

San Francisco şehri, Amerikan dövme geleneğinde önemli bir rol oynamıştır. Tarzınızı ve yaratıcılığınızı neler etkiledi?
Annem dansçı, babam da fotoğrafçıydı. Her ikisi de tıp alanında kariyer yapmaya devam etti. Annem San Francisco’nun ikonik Haight Ashbury bölgesinde, Summer of Love’da yaşamıştı. Ben çocukken, Kuzey Afrika tarzı geleneksel dans topluluğu olan bir dansözdü. Babam sanat tarihinin büyük bir yorumcusu. Böylece müzik ve sanat dolu bir evde büyüdüm. San Francisco, yetiştiriciliğimin büyük bir parçasıydı.

Özgürlük ve yaratıcılık duygusu her zaman kendime çekmiş olduğum bir şeydir. Ortaokulda punk gösterileri yapmaya ve kişisel tarzıma girmeye başladım.

Çok fazla siyah, bot, ağır eyeliner ve koyu ruj giymeye başladım. Bunca yıl sonra hala böyle giyiniyorum. Müzik benim için gerçekten büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Punk, post punk ve metal favorilerim, ama aynı zamanda eski lirik müziği de severim ya da benim nezaketime çarparsa. Kendinizi dönüştürülmüş hissettiren bir sanat yapabilirseniz, iyi bir şarkı gibi, o zaman doğru yoldasınız demektir.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Stilinin Tattoo City'deki ruh hali ve örneklerinden herhangi bir şekilde etkilendiğini düşünüyor musun?
Elbette, Dövme Şehrinin duvarları içindeki dövme tarihçesinden büyük miktarda ilham alırım. Ed elbette en büyük ilham kaynağım çünkü gerçek bir sanatçı, entelektüel ve yenilikçi ve aynı zamanda dünya dövmecisinin bir tuzu. Mağazada çalışan birçok dövmecinin sanatı etrafımda ve her gün içime giriyorum. Dan Higgs, Eddy Deutsch gibi insanlar Tim LehiFreddy Corbin, Colin Stevens, Jef Whitehed ve Chris Conn yıllar boyunca orada çalıştı. Dükkandaki büyük özel çalışma vurgusunun beni çok etkilediğini biliyorum. Sınırları mümkün olduğunca zorlamaya çalışıyorum. Kahlil'i devasa karmaşık bodysuitslerde çalışırken izliyorum ve daha fazlasını yapmak istediğimi hissediyorum. Her gün ilham veriyor ve alçakgönüllülük ediyor. Referans kütüphanesi ve dükkandaki flaş paha biçilemez bilgiler ve fikirler sunar. Orada çalışan her sanatçının hissettiği eşsiz bir yol oluşturma geleneği olduğunu düşünüyorum.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Artık başarılı bir dövmeci haline geldiğine göre, işinle ilgili neyi seviyorsun ve yıllar içinde hayatın nasıl değişti?
Hayatım yıllar içinde kesinlikle çok değişti. 10 yaşında bir oğlum var ve çok zorlu bir kariyeri ebeveynlikle dengelemeye çalışıyorum. Sadece her zaman 10. seviyede olduğum gibi hissediyorum. Beni sanırım daha güçlü bir insan yaptı. Her gün kafamı eğip her şeyi halletmek zorunda kalana kadar neler yapabileceğimi bilmiyordum. Yaptığım işi seviyorum, zindeliği, canlılığı ya da duygusu var.

Yaptığım dövmeler onlara içsel bir yaşam sürdüğü için mutluyum.

Bence insanlar dövme yaptırdıklarında belli bir güç veya içsel benlik duygusu arıyorlar ve bu devre tamamlandığında çok güzel. Geri döndüğüm eski bir dövmeyi gördüğümde kişisel memnuniyet duygusu alıyorum ve yine de iyi görünüyor. Dövmedeki belirli bir zamansızlık duygusunu severim, bu yüzden fazla taklit veya modaya dalmamaya çalışıyorum.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Kendinizi sadece dövmeye adaıyor musunuz, yoksa diğer etkileyici ortamları mı araştırıyorsunuz?
Ayrıca antik düğün mendillerinde paños, ballpoint (biro) kalem çizimleri yapıyorum. Chicano cezaevi sanatını mendillerde görmek fikrimi öğrendim ve onları kendi tarzımda yaratmaya kafayı taktım. Sulu boya çok resim yapıyorum, ki bu gerçekten hoşuma gidiyor. Son zamanlarda arka planda tuz kullanarak bir dizi yaptım. İlginç bir doku sağladı. Kalemle çizim yapmayı seviyorum, en sevdiğim ortamlardan biri. O kadar basit ve doğrudan ki, aynı zamanda ince nüans ve karmaşıklığa da sahip. Son zamanlarda tuval üzerine yağ üzerinde çalışıyorum ve bu harika bir duygu. Bundan daha fazlasını yapmak istiyorum.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD
Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Senin gibi bir dövmeci için Tattoo City'de çalışmak ne anlama geliyor?
Bu büyük bir onur ama aynı zamanda kişisel motivasyonumu yüksek tutmam gerektiği anlamına geliyor. Dükkanın mirasına değer bir şey kattığımdan emin olmak istiyorum. Kutsal bir dövme mağarasında çalışmak gibi. Bir dakikanızı ayırmaya çalışıyorum ve insanlara ziyarete çıkmışlarsa gezip gezmediklerini gösteriyorum. Bu tarihi bir dükkan ve duvarlardaki flaş müze kalitesinde. Bunun çok, çok alçakgönüllü olduğunu söyleyeceğim. Alice Cooper'la tanıştığında hep Wayne ve Garth gibi hissediyorum. “Biz buna layık değiliz!” Bu sadece her zaman büyük bir onur ve şükran doluyum. Orada daha önce çalışmış olan tüm insanların isimlerini konuşmaya çalışırım. Etrafımda insanlara göstermeyi ve duvarlara tüm harika flaşı boyayanları anlatmayı seviyorum: Jack Dracula, Denizci Jerry, Owen Jensen, Brooklyn Joe Lieber, Bert Grimm, Dainty Dotty, Chris Nelson. Bu benim için gerçekten önemli olan şey, her şeyin geçmişi. Çalışmak için de harika bir dükkan, çünkü bitişik pencereli özel odalarımız var. Bu, büyük projelere odaklanmamızı ve gerektiğinde mahremiyet sağlamamızı sağlıyor, ancak birbirleriyle saçma sapan konuşabiliyoruz. Bence bu önemli, dövmeci arasındaki vibe. Her yıl yaptığım Londra, Paris ve Aachen dövme kıyafetleri gibi iyi bir fırsatım olursa seyahat etme özgürlüğüm de var.

Mary Joy Scott, Dövme Şehri, San Francisco, ABD

Takip et Mary Joy Instagram'da: @maryjoytatto
Source link

Check Also

Japonya'dan Kalifonya'ya Horifuji Dövmeleri

İlk görüşte aşk bir bar müşterisinin arkasında bir Irezumi'ye bir göz attığında yakalanmıştı ve o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir